Comparing Dinner Delivery Options

Comparing Dinner Delivery Options

With so many meal delivery options available online, the promise of eating delicious food on the cheap is one being made all around the world, and New Zealand is no exception.  Auckland is home to a whole raft of meal delivery options, from order-only choices like Menulog to restaurant-to-door services like Uber Eats and meal kit delivery outfits like WOOP, the options are seemingly endless.  There are even more specialised options for fitness fanatics (Muscle Fuel, Fit Me In, etc).

So, how does Kiwi Fresh fit into all this?  Quite nicely, actually!  We've compared similar meal options on the market below:

Who?

Product/description

Price per plate

Delivery fee

Total cost

woop meal deliveryWOOP

Classic Box - 2 people, 3 nights

$19.00

$0.00

$114.00

muscle fuelMuscle Fuel

Maxi Meals – 3 meals, 2 people

$14.49

$14.00

$86.94

uber eatsUber Eats

Nightly takeaway delivery

Varies

$5.99

Varies

Zomato

Restaurant discovery service

Varies

N/A

Varies

plate upPlate Up

Heat & Eat Meals

$15.99

$18.75

Min. spend $80.00

countdown supermarketCountdown Online

Online supermarket

N/A

$8.00-$12.00

 Varies

kiwi fresh
Kiwi Fresh

2 person box – 2 people,
3 nights

$59.99

$10.00

$69.99


Stuff.co.nz reported a favourable comparison for Kiwi Fresh compared to other meal kits with our meals costing about $6.66 per plate… and cheaper than the supermarket!  In terms overall price, we’re leading the pack with at $59.99 (minus delivery).  Check out their article here.

The myth of "Time Saved, Money Spent"
It's hard to argue that were not living in the age of convenience.  We all accept it comes at a premium. We're cutting corners, saving time and we don't mind spending a bit more to do it.  In the world of meal deliveries, does this ring true?  You might spend in the vicinity of $50.00 on an Uber Eats delivery, but do you feel like you've really spent wisely when it takes 40 minutes to arrive?  40 minutes later, would you have minded spending 20 minutes in the kitchen to eat a similar (if not better) quality of food?

The Cost of Pre-Prepped Ingredients
Paying that little bit extra for pre-chopped ingredients?  We get it, but it's important to note that pre-prepped ingredients don’t always deliver on taste.  It’s simple – if you break the seal, you'll lose the flavour.  

That’s what inspires us about bowl-style food – you’re getting a tasty hit of flavours from around the world.  Using a few, fresh ingredients means you’re getting full flavour without all the hard work and complexity of other meal kits.  You’re not creating sauces from scratch, they’re supplied in a handy pouch.  If that’s not a meal solution – what is!?